Novinky

2.06.2009

Přidán návod na výrobu panoramatické hlavy

Výroba panoramatické hlavy pro Pentax K10D a K20D

Na internetu je poměrně hodně informací o výrobě panoramatické hlavy. Důležité je znát polohu tzv. Nodal pointu, což je bod, který musí být nad středem otáčení stativu, aby šla panoramatická fotografie dobře spojit. Největší problém bývá s blízkým popředím, které je nejvíce náchylné na správnou polohu fotoaparátu na stativu. Pro některé typy fotoaparátů a objektivů jsou už na internetu vypracované tabulky s hodnotami Nodal pointu. Pro zoom objektivy je hodnota posunu rozdílná pro každé ohnisko. Pro Pentax K10D nebo K20D a ruzné typy objektivů jsem ale tabulky nenašel. Proto jsem se rozhodl dát své poznatky k dispozici.

Schéma panoramatické hlavy

Schéma panoramatické hlavy

Jedná se spíše o panoramatický nástavec, který se upíná do kterékoli stativové hlavy, která umožnuje focení panoramatických snímků (umožňuje zaaretovat pohyb kromě otáčení kolem vlastní osy). Vzdálenost "a" na obrázku je nastavena pro fotoaparáty Pentax K10D a K20D a je rovna 42mm. Je to vzdálenost středu objektivu od spodní strany fotoaparátu. Vzdálenost "b" je už rozdílná pro různé objektivy. Je to vzdálenost stativového šroubu a "Nodal pointu" v předo-zadním směru. "Nodal point" musí být umístěn nad středem rotace stativu. Tento konkrétní nástavec je navrhnut pro objektivy Pentax 12-24 a Tamron 17-50 pro všechny své ohniskové vzdálenosti. Maximální hodnota "b" je pro ohnisko 24mm objektivu 12-24 (109mm), minimální pak pro ohnisko 50mm u objektivu 17-50 (83mm). Tyto hodnoty jsem odměřoval na panoramatické hlavě Manfrotto. Hodnoty nemusí být úplně přesné, a tak je panoramatický nástavec navrhnut s určitou rezervou. Pro další objektivy, které mají jiné hodnoty "b", je potřeba rozměrově upravit svislý plech a rozměr oválné drážky.

Nástavec je vyroben z hliníkových plechů a úhelníku. Je možné ho vyrobit i z oceli, ale pak bude dost těžký. Přeci jen je hliník téměř 3x lehčí než ocel. Verze z hliníku váží 550g. Profily lze koupit v maloobchodě Ferony. Stativový šroub má bohužel na české zvyklosti neobvyklý závit 1/4". Ten se velmi těžko shání, a tak je lepší si koupit rychloupínací destičku, kterou pak přišroubujete k nástavci běžným metrickým šroubem, a šroub použijete z ní. Já používám stativ Manfrotto 190 XPROB s hlavou 804RC2. Dokoupil jsem tedy destičku Manfrotto 200PL-14. Vyfrézovaná drážka ve svislém plechu byla upravena pro šroub z této konkrétní destičky. Drážka je bohužel nutná, protože stativové šrouby jsou dost krátké, a tak je nutné ho trochu zapustit. Aby se stativový šroub neztratil, tak je vhodné ho ze strany fotoaparátu zajistit pojistným kroužkem. Případně lze do svislého plechu udělat díru pro malý šroubek s okem a k němu šroub přivázat provázkem. Na svislý plech je nutné chemoprenem nalepit gumovou nebo pryžovou vložku, aby se fotoaparát ve svislé poloze nesklápěl. Výrobní tolerance jsou řešeny oválnými dírami, tam kde je to nutné - viz dílenský výkres níže. Pro spojení úhelníku a svislého plechu jsou použity křídlové šrouby a křídlové matky, aby byl nástavec více skladný pro přenos a bylo možné ho rozebrat a složit do batohu v terénu.

Co budete potřebovat

  • Al plochou tyč PLO 80x6-200 mm
  • Al plochou tyč PLO 40x10-120 mm
  • Al L profil 40x3-155 mm (lepší by byl L 40x5. ale ten jsem nesehnal)
  • Rychloupínací destička Manfrotto 200PL-14
  • Pryž nebo guma tlustá cca 1mm o rozměru 75x75mm
  • Běžné šrouby M6
  • Samojistné matice M6
  • Podložky M6
  • Křídlové šrouby a matice M6
  • Pojistný kroužek (segerka) s tenkou podložkou

Jak to vyrobit

Nejjednodušší cesta jak nástavec vyrobit je stáhnout si výrobní výkres a nechat si panoramatický nástavec vyrobit v dílně u zámečníka. Pro něho by to neměl být žádný problém. V domácích podmínkách je obtížné vyfrézovat oválné díry a drážky. Pro objektivy Pentax 12-24 a Tamron 17-50 jsem nakreslil i měřítkovou lištu, která umožňuje rychlé nastavení správné polohy fotoaparátu. Lištu vytiskněte ve 100% zobrazeni z pdf souboru a přilepte na svislý plech. Nejlepší je nechat si vytisknuté měřítko zatavit do fólie, aby déle vydrželo.

Obrazová dokumentace

Panoramaticka hlava

Pohled zepředu 1

Panoramaticka hlava

Pohled zepředu 2

Panoramaticka hlava - přítlačná plocha

Přítlačná plocha pod foťákem

Stupnice pro Pentax 12-24 a Tamron 17-50

Stupnice pro objektivy Pentax 12-24 a Tamron 17-50