Richard Burns Rally

Richard Burns Rally je nejrealističtějším simulátorem rallye závodů na PC, který doposud vznikl. Volant s pedály a s force-feedbackem je tou nejlepší volbou pro správný herní zážitek, avšak dá se obstojně hrát i na klávesnici. Fyzika a chování aut na trati je prostě úžasné. Po přechodu z CMR je obtížné se s autem udržet na silnici :-). Proto je potřeba před opravdovým závoděním nejprve zdárně složit rally školu.

V několika výukových lekcích vás Richard postupně seznámí s pravidly a zákonitostmi jízdy s vozem WRC. Postupně se naučíte najíždět správně do zatáček, jak využívat (a vlastně také vyvolat) přetáčivost či naopak nedotáčivost vozu i jak efektivně použít ruční brzdu při průjezdu zatáček o 180 stupňů. Své místo tu má rovněž výuka řízeného smyku a "skandinávský švih". Naučíte se projiždět zatáčky tak, že pravou nohu neustále necháváte na plynu a levou si plynule přibržďujete. Auto se začne mírně přetáčet. Tato technika se nazývá brždění levou nohou a zajistí vysoký kroutící moment i tlak v turbodmychadle, takže po uvolnění brzdy auto ze zatáčky doslova vystřelí.

Autopark je poměrně chudý - 6 WRC speciálů a MG ZR Super 1600. Nejvíce jsem si oblíbil Citroen Xsara. Detailním nastavením auta lze výrazně vylepšit jeho jízdní vlastnosti. Šteluje se svornost diferenciálů, tvrdost a zpětný ráz tlumičů, tuhost pružin, geometrie, tlak pneumatik i brzd, vyhrát si můžete i s nastavením převodových poměrů.

Hra nabízí celkem šest světových rallye. Všechny rychlostní zkoušky jsou vytvořeny podle skutečných tratí, na kterých se opravdu rallye soutěže jezdí. Všechny erzety mají dokonalý trojrozměrný povrch silnice, včetně vyjetých kolejí nebo děr. Během deště se ve výmolech drží voda a že vletět do hluboké louže v rychlosti 150 km/h není sranda se můžete přesvědčit na vlastní kůži. Podívejte se na srovnávací fotografie reál vs hra.

I průběh závodů je velmi podobný reálu. Před každým závodem si lze například projet trať a otestovat nastavení auta. Na startu etapy je nutno zvolit vhodné obutí, podle předpovědi počasí. V případě vyjetí z trati nestačí stisknout klávesu reset. U Burnse musí vůz nejdříve stát a až potom se můžete pokusit přivolat na pomoc diváky.

Nastavení vozu

Nastavit vůz tak, aby byl dobře ovladatelný v různých erzetách není snadná záležitost. Ne všichni, kdo hrají hru, jsou automobilový odborníci, kteří si umějí dobře vyštelovat auto. Já mezi ně také nepatřím :). Naštěstí lze nastavení vozu získat z replaye jakékoli etapy. Když si otevřete soubor se záznamem (v adresáři "Replays" soubory .rpl) v poznámkovém bloku, uvidíte změt znaků, které nadávají smysl. Trochu níže ale naleznete anglicky psaný text začínající ("Car" MaxSteeringLock ... . Srozumitelná část textu v replayi končí přibližně takto: Pressure ) )) .
Text mezi těmito místy si označíte do schránky a zkopírujete do souboru .lsp v adresáři SavedGames. V souboru ponecháte část prvního řádku ( (("CarSetup"Car. Pak už stačí uložit texťák jako soubor s příponou lsp. Jelikož lze v Burnsovi načíst pouze 3 nastavení vozu, tak je potřeba soubory pojmenovat 0slot0_"nove_nastaveni" až 0slot2_"nove_nastaveni". Pouze tyto soubory jsou pak ve hře vidět.

Replaye jednotlivých erzet se dají celkem snadno najít na internetu. Musíte si ale stáhnout nastavení vozu pro to auto, se kterým jezdíte! Nelze použít nastavení vozu z replaye pro jiné auto než to, se kterým byl závod odjet.

Lidem, kteří se nechtějí zabývat vytvářením vlastních nastavení auta a jezdí s Citroenem, mohu nabídnout vlastní nastavení vozu. Vytvořil jsem je výše zmíněným postupem. Stáhněte si nastavení pro šotolinu, asfalt a sníh. Soubory rozbalte do adresáře "Richard Burns/SavedGames".

Zajímavé odkazy o RBR:

Stáhněte si : Patche, Trailery, Modifikace, fotky ze hry a další ...
Další informace se dozvíte v českém diskuzním fóru .

Moje nejlepší časy v RBR

Replaye stáhnete kliknutím na zobrazený čas etapy. Soubor rozbalíte pomocí Winraru do složky Replays v adresáři Richard Burns. Záznam pak načtete přímo ve hře. Poslední aktualizace časů 19.11.2006.

United Kingdom

Japan

Finland

USA

France

Australia